III edycja seminarium: „Kogeneracja + efektywność energetyczna”

Baner_elektrownia_1

 

27 września 2016, w Katowicach, odbyła się III edycja seminarium: „Kogeneracja + Efektywność energetyczna”. Serdecznie dziękujemy Partnerom Merytorycznym szkolenia, tj.: Kancelarii Bird&Bird oraz TUV SUD Polska.

Szkolenie podzielone zostało na 2 bloki tematyczne: kogeneracja i efektywność energetyczna.

Pierwszą prelekcje wygłosił Pan Andrzej Walkiewicz, wieloletni pracownik URE i Senior Associate w Kancelarii Bird&Bird. Mecenas objaśnił słuchaczom jak wygląda sytuacja inwestycji kogeneracyjnych w świetle znowelizowanej Ustawy OZE oraz w Prawie Energetycznym. Blok poprowadzony przez pana Andrzeja dotyczył również, m.in.: świadectw pochodzenia z kogeneracji, gwarancji pochodzenia, aukcji dla tych jednostek, maksymalnej pomocy publicznej a także efektu zachęty.

Kolejną prelekcje poprowadził Pan Andrzej Nentwig, Counsel w Kancelarii Bird&Bird. Wykład ten poświęcony był nowemu systemowi wsparcia dla biogazowni. Wprowadzony na TGE został „błękitny” certyfikat. Przedstawiciele biogazowni dowiedzieli się co niesie za sobą wprowadzenie tego instrumentu wsparcia a także jak przebiegać będą aukcje dla biogazowni.

Specjalista ds. kogeneracji TUV SUD Polska, Pan Marek Marcisz, wygłosił dwie prelekcje, które dotyczyły audytu i opiniowania danych do wniosku o świadectwa pochodzenia z kogeneracji oraz analizy wymagań stawianych jednostkom kogeneracji. Pan Marek udzielił audytorium wielu cennych wskazówek jak właściwie należy przygotować się do audytu jednostki.

Drugi blok dotyczący Efektywności Energetycznej, rozpoczął Pan Łukasz Petelski, Associate w Kancelarii Bird&Bird. Znowelizowana Ustawa o EE weszła w życie 1 października 2016. Dlatego też pan Mecenas odpowiadał na wiele pytań związanych z nowymi zasadami wsparcia EE. Prelekcja dotyczyła m.in. nowych zasad: wydawania białych certyfikatów, przeprowadzania audytu, uiszczania opłaty zastępczej. Pan Mecenas porównał Stary i Nowy System Wsparcia EE, co pozwoliło na szczegółowe wypunktowanie zmian dla sektora energetycznego.

Ostatnią prelekcje wygłosił Pan Andrzej Czaplicki z firmy TUV SUD Polska na temat audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Przypomnijmy, że zgodnie z nową ustawą o EE, wszystkie duże przedsiębiorstwa są zobowiązane do przeprowadzenia w/w audytu, dlatego Pan Andrzej dokładnie wyjaśnił jak wybrać dobrego audytora oraz gdzie szukać oszczędności.

Jeszcze raz dziękujemy uczestnikom za tak liczne przybycie a Partnerom seminarium za zaangażowanie oraz wkład merytoryczny w przygotowanie wydarzenie.

Logo_City_Brand     BIRD&BIRD_POS_LOGO_CMYK_RED logo-tuv-sud

DARRsa DPT PIPC NAPE  PTCE logo z nazwą KierunekEnergetyka  REOplodnawialnicompl EnergiaIMY IOZE EkoNews elektryka budowa budownictwo ChrońmyKlimat